ÇIKMIŞ SORULAR GELİŞİM PSİKOLOJİ

9.SINIF PASİFİK YAYINLARI MATEMATİK DERS KİTABI SAYFA 164 – 165 CEVABI

9.SINIF PASİFİK YAYINLARI MATEMATİK DERS KİTABI 3.ÜNİTE SAYFA 164-165 CEVABI 

Bu yazımızda 2021-2022 9.Sınıf Matematik Ders Kitabı Pasifik Yayıncılık 3.Ünite Denklemler ve Eşitsizlikler Konusu sayfa 164-165 cevaplarını resimli ve çözümlü hazırladık.

9.Sınıf Pasifik Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları 2021-2022

Pasifik Yayıncılık  9.Sınıf Matematik Ders Kitabı 374 sayfa ve 5 üniteden oluşmaktadır.

Pasifik Yayıncılık 9.Sınıf Matematik ders kitabı cevaplarını sizlerin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla uzman öğretmenlerimiz tarafından hazırlanmıştır.

2021-2022 9.Sınıf Matematik Ders Kitabı içerisinde yer alan problemler temel problem çözme yeteneği kazanmanıza yardımcı olmaktadır.

2021-2022 Matematik 9.sınıf Ders Kitabı Pasifik Yayınları 3.Ünite Denklem ve Eşitsizlikler Konusu Sayfa 164 Cevapları

Sayfanın alt kısmında bulunan mesaj yazma bölümünden isteklerinizi yazabilirsiniz.

9.Sınıf Pasifik Yayıncılık Matematik Ders Kitabı Sayfa 164 Cevabı 

ALIŞTIRMALAR

1. 36 kişilik bir sınıftaki kız öğrencilerin sayısının erkek öğrencilerin sayısına oranı 5/7 dir. Buna göre sınıftaki erkek öğrencilerin sayısını bulunuz.

2. 9, 12 ve 15 yaşlarındaki 3 kardeş, babalarının bir aylık harçlık olarak ayırmış olduğu 540 TL yi yaşlarıyla doğru orantılı bir şekilde paylaşmak istiyorlar. Her bir kardeşin payına düşen harçlığın kaç TL olduğunu bulunuz.

3. Aşağıdaki tabloda 3 kişinin farklı branşlarda spor yaparken harcadıkları kalori miktarları ve spor yapma süreleri verilmiştir.

Verilen bilgilere göre
• Eşit sürelerde spor yapsalardı hangi kişi daha çok kalori harcamış olurdu?
• Bu üç kişinin 1 saatte yapmış olduğu spordan sonra harcadıkları kalori miktarlarını karşılaştırınız.

4. Bir traktörün arka tekerleğinin çapının ön tekerleğinkine oranı
5/3 tür. Ön tekerlek dakikada 90 devir yaptığında arka tekerlek kaç devir yapmış olur?

5. Murat, marketten pirinç alacaktır. Markete gittiğinde rafta 4 farklı firmanın 4 farklı kütledeki ürünlerini görmüştür. Bu 4 farklı firmanın ürünlerine ait bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Bu bilgilerden hareketle Murat, hangi firmanın ürününden aldığı takdirde daha hesaplı bir alışveriş yapmış olur? Bulunuz..

 

9.Sınıf Pasifik Yayıncılık Matematik Ders Kitabı Sayfa 165 Cevabı 

ALIŞTIRMALAR

6. 48 yolcusu bulunan bir otobüsten 8 erkek ve 4 bayan yolcu inince geriye kalan bayan yolcuların sayısı, erkeklerin sayısının 2 katı oluyor. Buna göre ilk durumda otobüsteki erkek yolcu sayısını bulunuz.

7. Bir çiftlikteki 25 hayvanın bir kısmı tavuk, geriye kalanı ise koyundur. Bu çiftlikteki hayvanların ayak sayısı 82 olduğuna göre çiftlikteki koyun sayısını bulunuz.

8. Bir pansiyondaki 31 odanın bir kısmı 2 yataklı, bir kısmı da 3 yataklıdır. Bu pansiyondaki toplam yatak sayısı 78 olduğuna göre 3 yataklı oda sayısını bulunuz.

9. Bir öğrenci, okul merdivenlerini üçer üçer çıkıp, ikişer ikişer inmektedir. Öğrencinin inerken attığı adım sayısı, çıkarken attığı adım sayısından 10 fazla olduğuna göre bu merdivenin basamak sayısını bulunuz.

10. 81 cm yükseklikten bırakılan basket topu, yere değdikten sonra bir önceki yüksekliğinin 2/3 ü kadar yükselmektedir. Buna göre basketbol topu 3 kez yere değdiğinde almış olduğu toplam yolu bulunuz.

11. Belli bir miktar sütün ağırlığının 2/5  inden kaymak elde ediliyor. Elde edilen kaymaktan da ağırlığının 2/7 si kadar tereyağı çıkmaktadır. Buna göre 12 kg lık tereyağı elde etmek için kaç kg süte ihtiyaç
olacağını bulunuz.

12. Bir annenin yaşı, 6 yıl arayla doğan iki çocuğunun yaşları toplamının iki katına eşittir. Büyük çocuk doğduğunda anne 27 yaşında olduğuna göre küçük çocuğun bugünkü yaşını bulunuz.

 

Kaynak : Zeki Haber

9.SINIF MEB ve PASİFİK YAYINLARI MATEMATİK DERS KİTABI DİĞER ÜNİTE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Sayfanın alt kısmında bulunan mesaj bölümünden bize her türlü görüş ve önerilerinizi yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.